„Ez a rendszer rövid távon a független sajtót hozza nehéz helyzetbe, de hosszú távon a kormánypárti médiát fogja kivégezni” – mondta Urbán Ágnes médiakutató 2022-ben a Telexnek.
„Óriási lehetőségek állnak most a jobboldali média előtt […] Amerikában meg a nyugat-európai országokban is a jobboldali, nemzeti érzelmű emberek finanszírozzák ezeket a médiafelületeket, nem azért, hogy pénzt keressenek, hanem hogy visszaadjanak valamit a közösségüknek. [...] Én azt látom a miniszterelnökön, hogy ő ezt az elvárást megfogalmazza […], és azon fog dolgozni, hogy segítsen mindenhol, ahol tud, hogy rendezettek legyenek a viszonyok. A következő pár hónapban muszáj ez ügyben tisztábban látnunk” – mondta Orbán Balázs, a Fidesz kampányfőnöke 2026 májusában a Patriótának.
Ha Orbán Balázs fenti gondolatmenetéből indulunk ki, a magyar média legnagyobbra hizlalt lapkiadója Orbán Viktor volt miniszterelnök szerint simán eldobható, beáldozható a választási vereség után. A Mediaworksnél napok óta zajlanak az elbocsátások, több száz embert küldenek el, a nyomtatott napi sajtót teljesen elengedi a cég (a Bors megszűnik, a Magyar Nemzet hetilap lesz, több megyei napilap is csak online marad), és a legdurvább propagandára, gyűlöletkeltésre használt Metropol vagy Ripost is megszűnik, a Pesti Srácok dolgozóinak is felmondtak.

Bővebben ...
Ott van persze az is, hogy ekkora arcvesztés után muszáj pókerfizimiskát keríteni valahonnan, erőt kamuzni ott, ahol csak gyengeség van, és azt sugallni, hogy az ő Szibériája, száműzetése átmeneti. O.V. úgy érzi magát, mint akinek feltörték és feldúlták, szétrabolták a tulajdon lakását, és most kénytelen egy méltatlan helyen meghúzni magát, amíg a kéglit felújítják és újraszentelik. A betörővel majd később számol.
Ez egy pillanatkép.
Amilyen feszültnek, sőt időnként fejvesztettnek tűnt Orbán a kampány idején, olyan kisimultnak és magabiztosnak mutatkozik a vereség után. Brüsszelben például, ahol a Der Spiegel beszámolója szerint még mindig úgy beszélt, mintha gyakorló miniszterelnök volna.
Tizenhat év után persze nehéz átszokni, hogy nem vagy kormányfő, nem hoztál össze egy aránytalan választási törvénnyel kétharmadot, mert a támogatottságod 20% alatt van, és a Publicus Intézet felmérése szerint a válaszadók több, mint 70%-a kizárja a visszatérésedet a hatalomba. De ott van persze az is, hogy ekkora arcvesztés után muszáj pókerfizimiskát keríteni valahonnan, erőt kamuzni ott, ahol csak gyengeség van, és azt sugallni, hogy az ő Szibériája, száműzetése átmeneti. O.V. úgy érzi magát, mint akinek feltörték és feldúlták, szétrabolták a tulajdon lakását, és most kénytelen egy méltatlan helyen meghúzni magát, amíg a kéglit felújítják és újraszentelik. A betörővel majd később számol.

Bővebben ...