„Ez a rendszer rövid távon a független sajtót hozza nehéz helyzetbe, de hosszú távon a kormánypárti médiát fogja kivégezni” – mondta Urbán Ágnes médiakutató 2022-ben a Telexnek.
„Óriási lehetőségek állnak most a jobboldali média előtt […] Amerikában meg a nyugat-európai országokban is a jobboldali, nemzeti érzelmű emberek finanszírozzák ezeket a médiafelületeket, nem azért, hogy pénzt keressenek, hanem hogy visszaadjanak valamit a közösségüknek. [...] Én azt látom a miniszterelnökön, hogy ő ezt az elvárást megfogalmazza […], és azon fog dolgozni, hogy segítsen mindenhol, ahol tud, hogy rendezettek legyenek a viszonyok. A következő pár hónapban muszáj ez ügyben tisztábban látnunk” – mondta Orbán Balázs, a Fidesz kampányfőnöke 2026 májusában a Patriótának.
Ha Orbán Balázs fenti gondolatmenetéből indulunk ki, a magyar média legnagyobbra hizlalt lapkiadója Orbán Viktor volt miniszterelnök szerint simán eldobható, beáldozható a választási vereség után. A Mediaworksnél napok óta zajlanak az elbocsátások, több száz embert küldenek el, a nyomtatott napi sajtót teljesen elengedi a cég (a Bors megszűnik, a Magyar Nemzet hetilap lesz, több megyei napilap is csak online marad), és a legdurvább propagandára, gyűlöletkeltésre használt Metropol vagy Ripost is megszűnik, a Pesti Srácok dolgozóinak is felmondtak.
Ha ez a jobboldali média viszonyainak rendezése, akkor ez a folyamat felér egy beismeréssel.
A Mediaworksöt, a nagy fideszes médiacéget ezek szerint csak addig volt értelme ekkora léptékben fenntartani, amíg évente több milliárd forintot lehetett pumpálni a lapokba az állami hirdetésekkel, ezzel működtetve azt a rendszert, amit Rogán Antal minisztériumában kitaláltak, majd Balásy Gyula cégein keresztül végrehajtottak. Ha fontos lenne bármelyik említett lap tartalma és elérése a Fidesznek, akkor nem csak két hónapot kellett volna az eddigi formájukban túlélniük a választások után. Vagy akkor már elő kellett volna állniuk az Orbán Balázs által emlegetett, a Fidesszel szimpatizáló üzletembereknek, hogy megmentsék ezeket az újságokat.
Az nem újdonság, mennyire az állami hirdetéseknek, magyarán a közpénznek voltak kitéve a Mediaworks lapjai, vagy ahogy ezt szép eufemizmussal kormánypárti influenszerek mondják: „biztosítva volt a működése a jobboldali sajtónak”.
Ez a rendszer leszoktatta a piaci viselkedésről a Mediaworks lapjait is (erre utalt a cikk eleji idézetben Urbán Ágnes), és így a rendszerbe volt kódolva, hogy ezek a lapok bármikor megszüntethetők, ha olyan döntés születik a volt kormánypártban, hiszen ezek az újságok nem az olvasókból vagy a piaci hirdetésekből éltek.
Most, a Mediaworks leépítésénél érdemes visszaemlékezni arra, mennyi mindent eltakarított a Fidesz-kormány a médiaközpontja útjából, hogy az leuralhasson mindent, és eszközként használhassa, kontrollálhassa azt. 2018-ban létrehozták a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványt (KESMA), aminek több médiatulajdonos is gyorsan önként és ingyen felajánlotta a saját lapjait. Egy kézbe került akkor közel ötszáz médiatermék a megyei lapoktól kezdve a Hír TV-n és a Borson keresztül az Origóig. Ezt a normál piaci körülmények között lehetetlen helyzetet aztán nem vizsgálta a Gazdasági Versenyhivatal, mert a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek nyilvánította az alapítványt.
Akkor is egyértelmű volt, de most még nyilvánvalóbb, hogy a nemzetstratégiai jelentőség valójában annyit jelentett, hogy a Fidesz így központosíthatta még jobban a saját médiáját, hogy azt minél hatékonyabban használhassa a politikai céljaira. Egyre nehezebb volt már követni, hogy melyik lapjukat silányítják le még jobban a nagyrészt központilag szerkesztett tartalmakkal.
A Fidesz saját sajtója persze már önmagában ellentmondás: a média szerepének teljes félreértelmezése, amit a Fidesz a falig vitt, hogy csakis valamilyen hatalom vagy politikai erő kiszolgálójaként létezhet egy újság, mintha csak pártlapok versenyeznének egymással. Ez a narratíva annyira erősen tartja magát, hogy a Pesti Srácok friss vezércikkének szerzője óriási megfejtésként vezette le, hogy a fideszmédia szerinte ott hibázott, hogy nem volt elég őszinte az olvasóival és csak felhangosította a kormánypárt üzeneteit.
A KESMA irányítója 2019-ben hivatalosan is a Mediaworks lett, és az elmúlt években a cég bevétele évi 55-60 milliárd forintra duzzadt. Ez – csak hogy érzékeltessük a léptéket – a magyar médiapiacon a két legnagyobb tévés cég, a több csatornát és online felületet üzemeltető RTL Magyarország és a TV2-csoport ligája. A Mediaworks beszámolói alapján a hirdetésekből tízmilliárd forintnál nagyobb összeg érkezett az elmúlt években a céghez (ezek nagy része állami forrásból), a többi bevétel pedig többek között abból fakadt, hogy a napilapterjesztési piacon monopolhelyzetbe került a vállalat. Így például a Népszava vagy a Blikk is a Mediaworksön keresztül jutott el az emberekhez. A Népszava nyomtatott kiadásának megszűnése a tökéletes példája annak, hogy a nyomdai és a terjesztői piac leuralásával hogyan lett egyre inkább kiszolgáltatott a Mediaworksnek és a kormánynak egy vele szemben kritikus sajtótermék.
Óriásira duzzasztották tehát az utóbbi években a Mediaworksöt, a most zajló leépítés így egyben annak is a beismerése, hogy ezt a birodalmat csak mesterségesen, a piaci realitásokat félresöpörve, az egész médiapiacot eltorzítva lehetett fenntartani. Ez a piactorzítás nem kispályás módra ment, az Európai Bizottsághoz benyújtott panasz szerint az Orbán-kormány a magyar adófizetőknek 441 milliárd forint kárt okozott a médiapolitikájával.
Ha igazán fontos lenne ellenzékben is a Fidesznek a Magyar Nemzet, a megyei laphálózat vagy a Bors olvasóinak megtartása, elérése, akkor a megmentőknek most is önként kéne érkezniük, mint a KESMA alapításakor. A cégcsoport még nem adta ki a konszolidált éves beszámolóját, de az előzetesen közzétett 14 milliárd forint veszteség azt jelzi, hogy a Mediaworks esetében még csak szándék sem volt arra a Fideszben, hogy valahogy átmenekítsék ezt a nagy gonddal felépített birodalmat a választás utáni időszakra. Szintén a mostani leépítést vetítette előre, hogy már május végén, egyik hétről a másikra eltűnt az Origo, a Mandiner és a Magyar Nemzet olvasóinak fele.
Azt meg inkább már csak tiszta provokációként lehet értelmezni, ahogy a fideszes influenszerek és politikusok a kis műhelyek, egyedi véleményvezérek felbukkanását vizionálják, ahol megmaradhatnak és újjászülethetnek a Fideszhez hű médiamunkások. Azt hagyjuk most, mennyire félreértelmezi ez a gondolkodásmód a sajtó szerepét (mintha csak valamilyen politikai hatalom kiszolgálójaként lenne értelme az újságírásnak), az viszont nem kerül elő ezekben az egyre nehezebben értelmezhető vezércikkekben, hogy a Fidesz hozta ilyen helyzetbe a saját médiakörnyezetét. Bár az is lehet, hogy fennmaradó kis műhelyek alatt például a miniszterelnök kedvenc lapját, a Vadhajtásokat kell érteni. Az is sokatmondó, hogy például Bohár Dániel vagy a Pesti Srácok az olvasók adakozásában bízik. Megtették már előttem mások, de itt érdemes visszaemlékezni arra, hogy Bohár hat évvel ezelőtt tarhálásnak nevezte a Telex elindulását lehetővé tevő olvasói adakozást épp a Pesti Srácokon.
„Milyen üzenetet hordozhat, mennyire demoralizáló hatású lehet nemcsak az, hogy »a mór megtette kötelességét, a mór mehet«, hanem az különösen, hogy ennyire ingatag lábakon állt az egész rendszer? Hogy ennyire nem volt benne semmi tartalék? Hogy akiknek az lett volna a dolga, hogy biztosítsák a stabil működést, s nem utolsósorban a stabil forrásokat az – előbb-utóbb elkerülhetetlenül bekövetkező – ínségesebb, ellenzéki időkben is, azok most vagy átzsilipeltek az ellenfélhez, vagy csak lapítanak, mint szar a fűben?” – írta Jeszenszky Zsolt pár napja a Pesti Srácokon. Úgy tűnik, a Mediaworks esetében marad a lapítás, mert a Fidesz ennyire nem látja értelmét a fenntartásának. Maradhat az Index–Blikk–TV2 tengely a hagyományos sajtóban a Fidesznek, legalábbis a mostani helyezkedés erre utal, de még ott is jöhet változás, ha a Blikk indamediás felvásárlásánál talál valamilyen bökkenőt a Gazdasági Versenyhivatal. A Mediaworks széthullása a hagyományos médiát érinti, de az azon túli politikai influenszerközegben sem az látszik, hogy a volt kormánypárt segítőként jelenne meg, vagy küldené a tehetős vállalkozóit, legalábbis a Megafon leépítése nem ezt üzeni.
A legszebb öröm – daszvidanja, ruszki srácok! / 2026.06.19. Mindenkit kirúgtak az egyik legputyinistább fideszes propagandaoldaltól, pedig rendszeresen túlteljesítettek. Szolidaritás helyett maximálisan indokolt a sztepptánc a moszkovita szennylap sírján. - Már a Szuverenitásvédelmi Hivatal megnyugtató beszántásánál is teljesen indokolt volt a fülig érő száj, azon pedig, hogy mindenkit kirúgtak a PestiSrácoktól – és ha valakinek van még ott egy csöpp esze, végleg le is húzzák a rolót –, már jó szívvel lehet teli pofával röhögni. De minthogy az utóbbinál a hivatásos, álnaivan álértetlenkedve hazudozó propagandisták nekiálltak hetet-havat összehordani újságírásról meg szolidaritásról, érdemes kicsit elidőzni azon, mit is nyertünk a PS kimúlásával …
A Magyar Nemzet munkatársainak felét kirúgták, hetilappá alakul a napilap / 2026.06.17. A 24.hu szerint kedden folytatódtak a tömeges leépítések a fideszes médiabirodalomban. - Az elbocsátottak között vannak azok, akik a newsroomban dolgoztak, így a napi hírgyártásban vettek részt. Ezt a részleget ugyanis teljesen megszüntetik, az ott dolgozó 6-7 munkatársnak már fel is mondtak a lap szerint. De a leépítések minden rovatot érintik. - A Magyar Nemzetnél történő tömeges leépítésről elsőként a Média1 írt, ahogy arról is, hogy a napilapból hetilap lesz – ezt írta most a 24.hu is, az átalakulás augusztusig megtörténik. Ez azt is jelenti, hogy a Magyar Nemzet kiszáll a hírversenyből, ugyanakkor terjedelmesebb, 32 oldalas lesz …
A Megafonnak csak 16 milliós árbevétele volt tavaly, még szerencse, hogy valahonnan szerzett 8,6 milliárdot / 2026.05.31. Ki tudja, honnan jött az a pénz? - Ördögi szerencséje volt a kormányprogagandát gyártó Megafon mögött álló cégnek tavaly, mert a mindössze 16 milliós árbevétel ellenére 474 millió forintos nyereséggel zárta a 2025-ös évet - derül ki a hvg.hu cikkéből. - Ehhez azért kellett az a szerencsés körülmény, ami a Megafon Digitális Inkubátor Központ Nonprofit Kft beszámolójában látható, miszerint az egyéb bevételek során a korábbi 5,8 milliárd helyett 8,6 milliárdos összeg szerepeljen. Hogy ez a pénz honnan jött, azt egyelőre sűrű homály fedi – ha muszáj lenne tippelnem, akkor mikroadományokra szavaznék …
Senkit nem fog megmenteni, mindenkit az út szélén fog hagyni / Készült: 2026.06.17 Sulyok Tamás köztársasági elnök felmentéssel megszüntette Hajdu János rendőr altábornagy hivatásos szolgálati jogviszonyát – adta hírül az MTI. A Magyar Közlönyben hétfőn megjelent határozat szerint a köztársasági elnök a belügyminiszter javaslatára döntött arról, hogy az altábornagy hivatásos szolgálati viszonyát június 15-ei hatállyal megszünteti. Szerintem csodálatos, hogy a NER kiváltságosai sorra szűnnek meg létezni. Mármint nem fizikailag, hanem a betöltött pozíciókat illetően, sorra buknak el a szemünk előtt olyan figurák, akiknek pisikártyájuk örök élet kártyájuk volt, legalábbis valószínűleg az volt az érzésük, hogy életfogytiglanra bebetonozott állást kaptak cserébe a Orbán iránti lojalitásukért, mindent felülíró hűségükért. A Hajdu nevű szuper kommandóst is utolérte hát a sors, de nem ő az egyetlen, dől a kártyavár, ki tudja, hol áll meg. Úgy sejtem, hogy sem ő, sem a hozzá hasonlók nem voltak felkészülve arra, ami most történik. Amiről az lehet a benyomás, hogy talán túlságosan is gyorsan kezdi utolérni az összes, eddig magát legyőzhetetlen tényezőnek képzelő pernahajdert.
Ráfogjuk az áldozatokra, ahogy szoktuk / Készült: 2025.12.12 Nagyon durva napokat élünk így karácsony előtt, az adventi áhítatban, mind itthon, mind a világban. Ugye ilyenkor egyébként is mindenki felfokozott állapotban van, holott most kéne megnyugodni, várakozni, elcsendesedni meg ilyen és ehhez hasonló emberi dolgokkal foglalatoskodni, ehelyett pont az ellenkezőjét tapasztalja az ember. Az egy dolog, hogy Magyarország már régen Agyarország és itt tulajdonképpen mindenkinek vérben forog a szeme és ökölbe van szorulva a keze, pedig állítólag, a hivatalos állampárti propaganda szerint itt béke és nyugalom, biztonság és mindent beborító keresztényi szeretet honol. Mindenki, aki mást állít, hazudik. Végül is ez igaz: vagyunk mi és vannak ők. Mi vagyunk, akik álhíreket gyártunk és folyamatosan elégedetlenek vagyunk. Ezzel szemben vannak ők, akik az igazat és mindig a színtiszta igazat mondják, isten őket úgy segélje. Persze az igaz, hogy aki még soha az életében nem hazudott, és ezt fennhangon nyilatkozta magáról, megint gyanúba keverte saját magát. Legalábbis a haverja szerint.
Az ezer jó hír országa / Készült: 2025.02.05 Már a múlt év végén sejteni lehetett, hogy az idei esztendő a jó hírek jegyében indul, hiszen Orbán Viktor decemberben beharangozta, hogy 2025-ben fantasztikus évünk lesz. Akkor még nem használta a miniszterelnök a jó hír kifejezést, ezzel először az idei év elején találkozhattak a magyarok, amikor a kormányzati propaganda jó hírként tálalta, hogy kifizetik az állampapírok után járó kamatokat.