Hírek

Nyakukban a bili tartalma - Kárpáti Iván jegyzete

samsungvgyEz nem baleset volt, nem üzemzavar, nem félreértés. Ez állami asszisztálással végrehajtott környezeti és munkahelyi erőszak.

Volt sok pillanat, amikor még lehetett volna tenni valamit. Amikor a mérések jöttek, a jelentések megszülettek, a hatóságok pontosan látták, mi folyik Gödön. Nem sejtették. Tudták. Tudták, hogy mérgező anyagok kerülnek a levegőbe, a talajba, a víz közelébe. Tudták azt is, hogy ezek az anyagok nem válogatnak: nem állnak meg a kerítésnél. És mégsem történt semmi. Illetve történt: a hallgatás, a sunnyogás, az eltussolás.
 
A kormány végig ott állt a gyár mögött. Hatóságok, minisztériumok, kormányhivatalok nézték végig az egészet, a lassú mérgezést.
 
Közben ment a propaganda: munkahelyek, fejlődés, nemzeti érdek. Mintha a dolgozók egészsége csak elhasználható erőforrás lenne, mintha természetes lenne, hogy aki a „stratégiai iparágban” dolgozik, az cserébe kockáztatja az életét. A kérdés nem az, hogy tudtak-e róla. A kérdés az, hogy miért nem tettek semmit?
 
Mert itt nem hanyagság történt, hanem döntés. Tudatos döntés arról, hogy a dolgozó nem ember, hanem statisztika. Hogy a gödi lakos nem állampolgár, hanem járulékos kár. Ez nem baleset volt, nem üzemzavar, nem félreértés. Ez állami asszisztálással végrehajtott környezeti és munkahelyi erőszak. klubradio

Bővebben ...

Ez még felnőtt fejjel is ijesztő, nemhogy gyerekként

hivokkozottA kutya Júdás ugat, a karaván halad, szép lassan peregnek le a szemek a homokórában. Mert ahogy azt Záray Márta művésznőtől tudjuk, a homokórát nem lehet megállítani. Pontosabban meg lehet állítani, ha vízszintes állapotba helyezzük, mert akkor tulajdonképpen nem funkcionál, de attól még az idő – amit egyesek túl hosszúnak, mások túl rövidnek élnek meg attól függően, milyen körülmények befolyásolják őket – rohan. Szerintem a zöm most már felgyorsítaná az idő múlását, azaz nagyon is túl lenne azon a bizonyos választáson, aminek a tétje óriási. 16 év várakozás azért embert próbáló, és sokan már nem is élnek azok közül, akik ugyanúgy vágyakoztak a változásra, mint azok, akik még most is. Sokunknak ez lassan egy örökkévalóságnak tűnik, de ezt a 60 napot már fél lábon is, csak érjük már meg a bűnszervezet elzavarását. Gondolom, a napos oldalon pont fordítva zajlanak az események, ott sokan visszamennének az időben, mint Marty McFly a Vissza a jövőbe című örökbecsűben, hogy a hepatitiszszínűekre meglehetős csapást mérő kegyelmi botrányt és az utána következő földcsuszamlásszerű változást megakadályozzák. Kétségtelenül szar, ha az a rendszer, amit barkácsoltál magadnak, hogy azzal a végtelenségig kihúzd és hatalomban tartsd magad, egyszer csak ellened fordul, esetleg már nem téged kompenzál.

A talicskát viszont tolni kell, a tét óriási, a börtön nem pálya. Jobb híján a háborúellenes gyűlésnek csúfolt, digitális polgári körnek álcázott kampányesemény-sorozatot, aminek legutóbbi állomása Szombathely volt, ahol a hagyományok szerint az összetrombitált nagyérdemű önkívületben hallgatta a bálványt,

Bővebben ...

Magasról tesz a törvényre a Fidesz, oszt jó napot!

osztvgyÜzenjük Brüsszelnek: nem fizetünk!” Ezzel a címmel indított nemzeti petíciót a kormány, s akik hajlandók támogatni a Fideszt ebben a bugyuta játékban, nemet mondanak az orosz-ukrán háború további finanszírozására és arra is, hogy az ukrán állam működését a következő tíz évben velünk fizettessék meg, továbbá arra sem vevők, hogy a háború miatt emelkedjenek a rezsiárak. Már a fenti állítások igazságtartama is megkérdőjelezhető, az pedig kifejezetten aggályos, hogy a Fidesz propagandáját a közmédia valamennyi csatornáján, még a sportközvetítések alatt is folyamatosan reklámozzák.

Nem ez az első eset, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság vizsgálódik a fideszes propaganda közmédiás megjelenései miatt. A nemzeti petíciót megelőző, nemzeti konzultációnak nevezett kormányzati reklámok nyomán is vizsgálta a médiahatóság a közmédiát, miután az kéretlen hirdetésekkel támadta az M1, az M2, az M4 Sport, az M5, a Duna és a Duna World műsorainak nézőit, s ezzel megsértette a társadalmi célú reklám közzétételére, valamint az azok más médiatartalmaktól való megkülönböztetésének módjára vonatkozó törvényi rendelkezéseket.
 
Hasonló módszerrel hirdette a kormány tavaly nyáron a Voks2025 nevű kampányát is – ennek szintén meg lett a következménye, ugyanis a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt-t 1,5 millió forintra bírságolta a Médiatanács.

Bővebben ...

Hát ilyen az, amikor a korlátlan hatalom mellé korlátlan közpénz áll rendelkezésre

bivavgy„Jobb tisztán látni: Brüsszel és a Tisza párt azért akarja eltörölni a rezsicsökkentést, visszavágni a családtámogatásokat és megadóztatni a nyugdíjakat, mert kell nekik a pénz Ukrajna finanszírozására. A választás tétje egyszerű: Ukrajnába küldjük a magyarok pénzét vagy itthon tartjuk. Mi itthon fogjuk tartani. A Fidesz a biztos választás!” Ezt a mocskot még unásig és hányásig fogjuk hallgatni a mi pannon Nérónktól április 12-ig, amikor elméletileg megtartják a soron következő parlamenti választást Magyarországon. Ha valóban így lesz, és esetleg sikerül is elzavarni tizenhat év után az ország első számú piócáját, én esküszöm, hogy élő, egyenes adásban fogom elénekelni azt a nótát, ami így hangzik: Április tizenkettő kedves ünnepünk, / Szép életet te hoztál nekünk. / Zengi a dal szívünk örömét, / Mert e napon szabad lett a nép! Jól hangzik, és milyen szép, nem? De. Kár, hogy amennyire morbid, annyira igaznak is tűnik. Egy baj van: egyelőre nagyon nem tartunk itt. Egyelőre a félisten még a helyén van, hogy nyeregben is van, azt nem tudom, mindenesetre járja az országot, mint annak idején Mátyás király, csak ő nem álruhában, hanem suttyomban, titokban, nehogy a geci újságírók kérdésekkel provokálják, miközben forog róla a kedves vezető imázsfilm. Láttuk, hogy Lázár se viseli túl jól mostanában a gyűrődést.

Így a legbiztonságosabb a kampány, ha csak és kizárólag a beltenyészet előtt szerepel, akik úgy éljenzik, mint anno éljenezte a hálás nép Rákosit május elsején.

Bővebben ...

Egy InterCity vécéjében unatkozva - Selmeci János jegyzete

lasercityAz állami rádióban aztán Orbán Viktor megpróbált kimászni a vécéből, és menteni a menthetőt; beszélt kicsit arról, hogy februári béremelés, meg nyugdíj, meg adókedvezmény, ha pedig sikerül továbbra is nemet mondani Brüsszelnek, akkor a nemzeti gazdaságpolitikát folytatni tudják, ami a repülőrajt nem láttán ugye annyira sikeres,  hogy egy életem, egy szuverenitásom, én lehet megpróbálnék mégis inkább igent mondani Brüsszelnek, aztán lesz ami lesz...

De legalább a jogállamot le tudják bontani” – mesélték volna a Fideszről azok, akik a Szombathely felé váltóhiba miatt három órája stagnáló, vécével is felszerelt Intercity-n unatkozva böngészték a három éve stagnáló gazdaságról szóló cikkeket, ezért aztán kénytelenek voltak végleg elengedni, a „kormányozni legalább tudnak kitételt”, végül szembesülniük kellett azzal, hogy már a diktatúráskodás sem megy olyan jól, mint régen.
 
A Pride, a sajtó és a civil szervezetek nagy sikerű nem betiltása után a kormány most egy visszamenőleges hatályú, veszélyhelyzeti kormányrendelettel próbálta meg lehúzni a bíróságokat azon a bizonyos szaros vécén, klubradio

Bővebben ...

Mini-Minneapolis – Hardy Mihály jegyzete

vgymaffiaMert egy parlamenti választás előtt álló országban mégsem normális, hogy a valamennyire is épeszű szavazóknak nem kínálnak fajsúlyos baloldali vagy liberális alternatívát.

Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában a… kollektív elmebajról? Bár ilyen szakkifejezést a modern pszichiátria nem ismer, annyiban azonban mindenképpen fontos erről beszélni, az elmebajban szenvedő betegnek megszakad a kapcsolata a valósággal, nem képes azt pontosan érzékelni és emiatt a cselekedetei is kiszámíthatatlanok. Nos, az elmúlt hetekben egy makacs hangszálgyulladás miatt arra kényszerültem, hogy javarészt otthonülő civilként figyeljem a választási kampányt és erről jutott eszembe az irodalmi „kollektív elmebaj” kifejezés.
 
Mert egy parlamenti választás előtt álló országban mégsem normális, hogy a valamennyire is épeszű szavazóknak nem kínálnak fajsúlyos baloldali vagy liberális alternatívát. Az MSZP kivégezte önmagát, helyezzünk fonnyadt szegfűt a sírjára! A DK testén akkor jelentek meg a parizer-színű hullafoltok, amikor Dobrev Klára Miskolcon a keblére ölelte Jakab Pétert, az egykori szélsőjobbert. klubradio

Bővebben ...

A néző, aki ott sem volt - Szénási Sándor jegyzete

MelaniaEngem például a Melania nevű jelenségből semmi sem érdekel, és ezzel nem vagyok egyedül.

A Melania című dokumentumfilm magyar forgalmazója úgy döntött, hogy nem közli a látogatószámot arra hivatkozva, hogy a gyártó stúdió, az Amazon MGM ezt nem engedi.
 
Melania természetesen Trump elnök felesége, az alkotás pedig ritka bepillantást ígér a bevándorló hátterű First Lady életébe.  Nem tudom, hogy elnökfeleségről készült-e már film, ha igen, hát nem sűrűn, így nem csoda, hogy a stúdiótulajdonos Jeff Bezos nem sajnált rá 40 millió dollárt. A kritikusok szerint azért sem sajnálta, mert ezzel a befektetéssel milliárd dollárokat érő hálát zsebelhet be Trump-tól,  persze lehet, hogy ehhez még a Donald című doksit is le kell majd forgatnia, ami minden bizonnyal meg is történik.
 
Mindenki tudni akarja, hát tessék” – mondja a főszereplő, jelezvén, hogy személyisége minimum galaktikus méretű érdeklődési rohamokat érdemel, bár nem világos, hogy miért. klubradio

Bővebben ...

Tényleg a romák adják a munkaerőpiac belső tartalékát?

favagoKözel kétszeresére nőtt a 2023-at megelőző tíz évben a roma népesség foglalkoztatási rátája Magyarországon, de még így is jóval alacsonyabb a teljes hazai átlagnál – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból.

  • Ha ez kiegyenlítődne, azzal további 50-80 ezer embert lehetne bevonni a munkaerőpiacra – legalábbis a KSH adatai alapján. Az ország teljes potenciális munkaerőpiaci tartaléka azonban ennél jóval nagyobb.
Előzmények: az elmúlt hetek egyik legnagyobb politikai viharát kavarta Lázár János építési és közlekedésügyi miniszter romákról tett kijelentése.
  • A tárcavezető másfél hete egy Balatonalmádiban tartott lakossági fórumon arról beszélt, hogy mivel a magyar választópolgárok nem jelentkeznek lelkesen az InterCityk szaros mosdójának takarítására, ezért fel kell tárni a belső tartalékokat, ami értelmezése szerint a magyarországi cigányságot jelenti. (Később bocsánatot kért ezért.)G7

Bővebben ...

Lázári ajánlat

batgrofA kegyelmi botrányhoz hasonló politikai hibaként értékelte több elemző is Lázár János eszmefuttatását, miszerint a magyarországi cigányok jelentik a vasúti vécék takarítására alkalmas belső tartalékot. Pedig, ahogyan a kegyelmi botrány, úgy a kampányban utcai harcosként előretolt közlekedési miniszter kijelentése sem politikai hiba volt - ez maga a kormány politikája. Lázár mondatai mögött korábbi mondatok és tettek sora áll már, a szaros mosdók szimbolikája csupán érzékletesen sűríti mindezt egybe.

Amikor a batidai kastély ura cinikusan kérdez vissza a szavait követő felháborodásra, hogy mégis „milyen munkát ajánljak fel azoknak, akiknek jó esetben csak általános iskolai végzettsége van, egyetemi katedrát?”, úgy tesz, mintha 16 évnyi fideszes kétharmadnak semmi köze nem lenne ahhoz, hogy a cigányság 80 százaléka legfeljebb nyolc osztályt végzett. Hogy a tankötelezettség 16 éves korra csökkentése épp azt eredményezte, amit a szakemberek előre megjósoltak: a korábbi javuló tendencia után ismét megnőtt azok aránya, akik úgy lépnek ki végleg az iskolarendszerből, hogy legfeljebb az általános iskolát végezték el. Hogy ez az arány a roma fiatalok körében 60 százalék. Hogy ezzel az elhelyezkedési esélyeik épp a felére csökkennek a középiskolát végzett társaikéhoz képest. nepszava

Bővebben ...